Kangasvuoren luontopolku

Suluntie 18, Jyväskylä
Jyväskylä

Kangasvuoren luontopolku sijoittuu kaupungin itäisimpään laitaan Kangasvuoren ja Huhtasuon asuinalueiden tuntumaan. Kolmen kilometrin pituinen luontopolku kiertää nimensä mukaisesti Kangasvuoren metsämaastoja. Metsämaisemiin tuo vaihtelua Vuorilampi rantoineen.

Kuvaus

Kangasvuoren luontopolku on vuonna 1984 perustettu noin 3 km pitkä reitti, joka kiertää Kangasvuoren ja Huhtasuon asuinalueiden läheisyydessä. Polku kulkee metsäisessä maastossa ja sen varrella on 16 rastitaulua. Reitti kuljetaan suositellusti vastapäivään.

Polun varrella on monipuolista luontoa: nuorta ja vanhaa taimikkoa, varjometsää sekä liito-oravan elinympäristöksi tunnistettu sekametsä. Reitin kohokohtiin kuuluu myös näköalakallio sekä kirkasvetinen Vuorilampi, jonka rannat tarjoavat virkistävän levähdyspaikan. Vuorilammen laavulla voi nauttia eväitä, ja nuotiopaikalle ei yleensä tarvitse tuoda omia polttopuita. Tulenteko on kuitenkin kielletty metsäpalovaroituksen aikana.

Polku ei ole talvikunnossapidon piirissä, ja retkeilijöitä kehotetaan noudattamaan roskattoman retkeilyn periaatteita: kaikki jätteet tulee viedä mukanaan.

Polun lähtöpiste opastauluineen sijaitsee Huhtasuon koulun kaakkoispuoleisessa metsikössä, ulkoilureitin varrella.

Kangasvuoren luontopolulle pääsee autolla, pyörällä tai paikallisliikenne Linkin bussilla. Tarkista aikataulut: https://jyvaskyla.digitransit.fi/

Talvikunnossapito

Lisätiedot

Kesto

1 - 2 tuntia

Kulkusuunta

counter-clockwise

Reitin pituus km

3

Reitin leveys m

1

Pintamateriaali

Maa/luonnonmukainen

Taukopaikat lkm

1

Kohde on vapaasti käytettävissä

Kyllä

Lisää luontokohteita

  • luontotorni
    Hankasalmi

    Suojärven lintutorni

    Konnevedentie, HANNULA

    Lue lisää →
  • ulkoilu-/virkistysalue
    Jyväskylä

    Aittovuoren ulkoilualue

    Halssilanrinne, JYVÄSKYLÄ

    Lue lisää →
  • luistelukenttä
    Äänekoski

    Isomäen kentän luistinrata

    Lue lisää →
  • Pyöräilijä polkee vanhan kirkon ohi
    pyöräilyreitti
    Jyväskylä

    Lakeland by Cycle: Vanhan kirkon Soratiekierros

    Hannikaisenkatu 20, Jyväskylä

    Lue lisää →