Hinkaniemen luontopolku

Keurusseläntie 134, Keuruu
Keuruu

Hotelli Keurusselän laivalaiturista lähtevä lyhyehkö luontopolku Keurusselän rannoilla kierrellen. Reitti on vaativa kivikkoisen ja juurakkoisen alustan ja korkeuserojen takia. Reitin varrella on luontoaiheisia tauluja.

Kuvaus

Reitti lähtee Hotelli Keurusselän laivalaiturin kohdasta. Reitin alkuosa on hyvää neulaspolkua. n. 400m. jälkeen maasto muuttuu mäkisemmäksi. Myös ihan rannassa kulkiessa kivistä. Maisemia ihastellessa kannattaa pysähtyä, koska maasto on vaativa. Takaisin käännyttäessä ja tullaan metsäisemmälle alueelle ja polkukin muuttuu helpommaksi kulkea. Loppuvaiheessa reittiä tullaan Hinkkaniemen tielle ja siitä poiketaan vielä metsään ja ihan lopussa tullaan vielä samaa reittiä takaisin kuin lähdössä.

Hinkkaniementietä ylitettäessä ensimmäisen kerran, voi poiketa tietä vasemmalle laavulle n. 400m päähän. Reitti ei kulje sinne, mutta tietä pitkin laavulla on helppo poiketa. Laavu on upeassa hiekkapohjaisessa Keurusselän lahden poukamassa. Laavulla on puuhuolto.

Lisätiedot

Kesto

40 - 90 minuuttia

Kulkusuunta

clockwise

Reitin pituus km

2

Pintamateriaali

Maa/luonnonmukainen

Lisää luontokohteita

  • retkeilyreitti
    Jyväskylä

    Kolmisoppisen ulkoilualue, 2 km reitti

    Ronsuntaipaleentie, JYVÄSKYLÄ

    Lue lisää →
  • luontopolku
    Joutsa

    Valklammin pitkospolku

    Kangasniementie 25, Joutsa

    Lue lisää →
  • Kaksi henkilö näkötornin huipulla katsomassa järvimaisemaa.
    luontopolku
    Jyväskylä

    Oravivuoren kolmiomittauspisteen polku

    Vanhanpääntie, Korpilahti

    Lue lisää →
  • maastopyöräilyreitti
    Laukaa

    Multamäen MTB-lenkki

    Peurungantie 76, Laukaa as

    Lue lisää →