Melontaretki kalasääksien vesillä

30.08.2026 10:00 - 15:00

Tapahtumapaikka

Satamatie 143, Rautalampi, Suomi

Hanhitaipaleen satama

Päiväretkellä melotaan Etelä-Konneveden kaakkoisosissa. Alue on suojaista sokkeloista saaristoa, josta löytyvät kansallispuiston jylhimmät kalliorannat ja kapeimmat salmet. Näkemistä ja kokemista riittää varmasti kaikille aloittelijoista kokeneisiin melojiin saakka. Etelä-Konnevedellä on myös Keski-Suomen vahvin kalasääskikanta sekä runsaasti niiden pesiä. Melontaretken ohessa pidetään reilu evästauko autiolla saarella.

Melontaretken vaativuustaso:
Helppo, soveltuu myös vähemmän kokeneille melonnan harrastajille. Melontaretken vauhti sovitetaan melojien kunnon, kokemuksen ja sään mukaan. Osallistujien on osattava uida. Alle 18 vuotiaat voivat osallistua melontaan vain huoltajan seurassa tai kirjallisella luvalla.

Kesto:
Melontaretken kesto on 4 h 30 min – 5 h ja melontamatkaa tulee noin 12 km.

Turvallisuus:
Mikäli sääolosuhteet (tuulen voimakkuus yli 8 m/s) eivät salli melontaretken turvallista toteuttamista, niin varaamme oikeuden muuttaa ja tarvittaessa lyhentää retkiohjelmaa tai vaihtaa päivämäärää retkelle. Melonta- ja Soutuliiton kouluttama Melontaohjaaja on suorittanut ensiavun perus- ja jatkokurssit, matkailualan turvallisuuspassin (MaTuPa) sekä hygieniapassin.

Ilmoittaudu mukaan nettisivujen lomakkeella!


Ilmoittautuminen:


Hintatiedot:

  • 75e/hlö

  • Hinta sisältää, kajakin (kajakkiyksikkö), ohjaajan palvelut ja elämyksen.

  • Lue lisää

Tapahtuman järjestäjä:

Vieraile tapahtuman järjestäjän verkkosivuilla.