Kesän ehdoton käyntikohde Jyväskylän keskustassa!
Art Habitat ry:n järjestämä Old School nimeä kantava purkutilataidenäyttely Jyväskylän Lyseon lisärakennuksessa avoinna kesän ajan 4.6.-30.8.
Taidenäyttely sisältää monipuolista nykytaidetta, installaatioita, seinämaalauksia ja graffiteja kymmeniltä paikallisislta, sekä kansainvälisiltä taiteilijoilta.
Näyttely kantaa monimerkityksellistä nimeä, Old School.
Näyttely on avoinna keskiviikosta perjantaihin klo 12-18,
sekä launtaina ja sunnuntaina klo 12-17.
Lisäksi Lyseon sisäpihalla nähtävissä kolme eri näyttelyä.
Henrietta Soinisen näyttely, Vuoksi, ”Näyttely on dokumentaarisen ja taidevalokuvan perinteitä yhdistelevä valokuvasarja ulkomaalaisista vanhemmista, jotka ovat eron jälkeen jääneet Suomeen voidakseen jakaa lapsensa huoltajuuden”.
Jyväskylän Taiteilijaseuran lasikontti-näyttely vaihtelevien taitelijoiden teoksilla.
Arja Reiman, Anni Honkala, Ulla Tulonen
2.6 – 30.6
Pertti Karjalainen, Ville Lehtinen, Kristine Nordling
30.6 – 26.7
Minja Revonkorpi, Piippa Mutikainen, Auli Halttunen
4.8 – 31.8
Sekä paikallisten graffititaiteilijoiden kädenjälki näkyy sisäpihan seinissä.
Rakennus on purkukuntoinen, jonka vuoksi sisäilma ei ole paras mahdollinen.
Näyttely ulottuu kolmeen eri kerrokseen, joista ensimmäinen kerros ja sisäpiha ovat esteettömiä.
Näyttelyä ovat tukeneet Suomen Kulttuurirahaston Keski-Suomen maakuntarahasto ja Taide- ja kulttuurivirasto.
Lisäksi yhteistyökumppaneina näyttelyssä Lastenkulttuurikeskus Kulttuuriaitta, Luovan valokuvauksen keskus, Taideapteekki, Muuramen ja Petäjäveden kunta, Taidetila Toinila ja lukuisat muut toimijat.
Hintatiedot:
-
Aikuiset 12€, alennusryhmät 10€, alle 6 v. ilmaiseksi.
Tapahtuman järjestäjä:
-
Nimi
Art Habitat ry
-
Sähköpostiosoite
-
Puhelinnumero
0445460114
Vieraile tapahtuman järjestäjän verkkosivuilla.