I, Holobiont? – työn alla olevan teoksen esittely

25.07.2026 18:00 - 19:00

Tapahtumapaikka

Jousitie 68-70, 19650 Joutsa, Suomi

Parkkipaikat löytyvät alueen keskeltä. Bussipysäkki (määränpää Joutsa) sijaitsee kävellen 1,7 kilometrin päässä Haihatuksesta.

Haluatko kokea jotain aivan uutta?

Tiesitkö, ettet ole koskaan yksin?

Kehostasi noin puolet koostuu ihmissoluista – ja noin puolet muusta elämästä: bakteereista, sienistä ja muista mikrobeista. Olet elävä ekosysteemi.
Miltä tämä tuntuu kehossasi?

Tule tutkimaan tätä kysymystä kanssamme.

I, Holobiont? on humoristinen, lempeästi osallistava ja hieman absurdi luentoesitys, joka tutkii kehollisuutta monilajisena kokonaisuutena. Teos yhdistää biologian, nykytanssin ja äänitaiteen elementtejä tarkastellen ihmiskehoa elävänä ekosysteeminä.

Tanssi- ja teatteritaiteilijat Nella Turkki ja Janis Heldmann työskentelevät Haihatuksessa residenssissä I, Holobiont? -teoksen parissa ja kutsuvat nyt kaikki kiinnostuneet työn alla olevan teoksen väliesitykseen ja yhteiseen jakamishetkeen.

Esityksen aikana yleisö pääsee kurkistamaan taiteelliseen työprosessiin, kokeilemaan työryhmän kehittämiä monilajisen kehollisuuden harjoitteita sekä kohtaamaan taiteilijat rennon keskustelun merkeissä.

Kesto: 45 minuuttia (sisältää keskusteluosuuden)
Kieli: englanti

I, Holobiont? -luentoperformanssin ensi-ilta on Vaasassa lokakuussa 2026. Teoksen työskentelyä tukevat Taiteen edistämiskeskus (Taike) sekä Pohjanmaan Tanssin aluekeskus.


Hintatiedot:

  • Maksuton tapahtuma

  • Kesänäyttelyn pääsylipun hinnalla.


Tapahtuman järjestäjä:

  • Nimi

    Haihatuksen henki ry

  • Sähköpostiosoite

    [email protected]

  • Puhelinnumero

    +358401531488

Vieraile tapahtuman järjestäjän verkkosivuilla.