Keuruun sydänreitti

Etäisyys Jyväskylän kompassinaukiolta kohteeseen

Bussilla 49 min

Osoite

Kangasmannilantie 18

42700 Keuruu

Sää kohteessa:

Lämpötila: -10.9°C Pilvisyystietoa ei saatu, klo 11:30

Keuruun sydänreitti

Keuruun keskustan ympäri kulkeva noin 10 km mittainen melontareitti on yksi Keuruun retkeilyn helmistä. Reitti on suojainen ja se kulkee jatkuvasti rannan välittömässä läheisyydessä. Reitin kiertämiseen menee noin 2-4 tuntia ja suositeltuna lähtöpaikkana on Ahtolan satama, Vanhan Pappilan ranta, Tervan laituri tai Keuruun kaupunginkirjaston ranta.

Reitin varrelta löytyy kattavasti erilaisia palveluita, kuten elintarvike- ja päivittäistavaramyymälä, hampurilaisravintola, kahvila, nuotiopaikkoja ja perhepuisto. Lisäksi reitti pitää sisällään paljon eri nähtävyyksiä. Reitin varrella on mahdollisuus tutustua esimerkiksi Keuruun Vanhaan kirkkoon sen aukioloaikoina kesäkaudella.

Reitti on vaativuustasoltaan helppo, ja se sopii hyvin myös aloitteleville melojille. Eräopas Markku Jokela toimittaa tarvittaessa kanootit varusteineen haluamaasi paikkaan. Opastettuja melontaretkiä voit ostaa myös eräopas, melontaohjaaja EräKatrilta.

Muita samasta sijainnista