Kesäpäivä Jyväskylän katolla

04.08.2026 12:00 - 16:00

Tapahtumapaikka

Hyppyritie 131

Autolla pääsy Matin mäen juurelle aukioloaikoina Laajavuorentien (viitta: Hyppyrimäet) ja Laajiksen parkkipaikan sivuitse kulkevaa hiekkatietä. Aja varoen!

Matti Nykäsen mäen näkötorni ja Mäkikahvio avoinna yleisölle elokuun ensimmäisellä viikolla (9.8. asti) joka päivä. Kaupungin ylivoimaisesti upeimmat näköalat Matin mäen tornista Laajavuoren huipulta!

Upeiden maisemien lisäksi Laajavuoren huipulla Mäkikahviossa tarjolla näkötornin aukioloaikoina kuumat juomat, päiväntuoreet legendaariset Matin mäen korvapuustit sekä kylmät virvoitusjuomat ja vaihtuva valikoima jäätelöitä.

Tule bongaamaan Jyväskylän ja ympäristön maamerkit. Näkötornissa on kaksi katettua näköalatasannetta ja avoin tila mäen huipulla josta avautuu upea 360 panoraama ympäröivään urbaaniin ja luonnonympäristöön. Mahdollinen kesäsadekaan ei maisemien ihailua siis haittaa!


Hintatiedot:

  • Näkötorniin pääsymaksu

  • Aikuinen 5 EUR, lapsi/nuori/opiskelija/eläkeläinen 3 EUR, perhe 12 EUR

  • Lue lisää

Tapahtuman järjestäjä:

  • Nimi

    Jyväskylän Hiihtoseura

Vieraile tapahtuman järjestäjän verkkosivuilla.