Vanhan kirkon lenkki

Hollikankaantie 149, Pihlajavesi
Keuruu

Reitti vie Pihlajaveden kuuluisalle Vanhalle kirkolle, eli niin sanotulle "erämaakirkolle". Matkan varrella pääset kokemaan satoja vuosia vanhan pyhäkön ainutlaatuisen tunnelman ja kauniit kulttuurimaisemat. Noin 8.5 kilometriä pitkä reitti tarjoaa kulkijalleen rauhallisen ja mieleenpainuvan retkeilyelämyksen.

Kuvaus

Vanhan kirkon lenkki on 8.5 km pitkä rengasreitti, jonka aloituspisteenä toimii Kauppala. Reitti kulkee pääosin luonnonkauniissa maastossa ja hiljaisia hiekkateitä pitkin, mutta myös noin 3 kilometrin matkan yleisen ajotien reunassa, missä kehoitetaan yleiseen varovaisuuteen. Perheen pienimpiä ajatellen reittiä voi lyhentää kulkemalla Sahanrannasta Vanhalle kirkolle ja takaisin (yhteensä 4.5 km), mikä onkin suosittu versio lapsiperheiden keskuudessa. Vastaavasti reittiä voi pidentää yhdistämällä sen Lieroisen lenkkiin.

Reitti kiertää Pihlajaveden kulttuurimaisemissa Asemankylän ja Sahankylän kautta Pihlajaveden Vanhalle kirkolle, jota on tituleerattu jopa Suomen mystisimmäksi kirkoksi. Erämaakirkkonakin tunnettu ristikirkko rakennettiin alun perin ilman lupaa kymmenen talon ja neljän torpan voimavaroilla 70 vuotta ennen kuin seutukunnalle saatiin ensimmäinen tie. Korpikansan sisukkuudella rakennetun kirkon seinille syöpyneet kirkkokansan varjot muistuttavat edelleen menneistä ajoista.

Kirkolta reitti palaa Asemankylälle Valkeajärventietä pitkin. Tämä osuus rakennuksineen edustaa maakunnallisesti arvokasta ja kaunista rakennettua kulttuuriympäristöä. Reitin varren kohteita ja palveluita ovat muun muassa Kauppala (kahvila ja ostosmahdollisuus), Koipikankaan stadion & frisbeegolf, Sahanranta, Mämmikoski sekä Kirkkokanava.

Lisätiedot

Kesto

2 - 3 tuntia

Kulkusuunta

clockwise

Reitin pituus km

8.4

Pintamateriaali

Maa/luonnonmukainen, Hiekka, Asfaltti

Kohde on vapaasti käytettävissä

Kyllä

Lisää luontokohteita

  • frisbeegolfrata
    Muurame

    Muuratharjun Frisbeegolfrata

    Kenttätie 11, Muurame

    Lue lisää →
  • laavu, kota tai kammi
    Uurainen

    Talkoovuorten laavu

    Kaijantie 540, Höytiä

    Lue lisää →
  • luistelukenttä
    Jämsä

    Juokslahden koulun kenttä

    Niemenkyläntie 145, JUOKSLAHTI

    Lue lisää →
  • luontotorni
    Muurame

    Muuramenlammen lintutorni

    Uimapolku, Muurame

    Lue lisää →