Päijänne-risteilyt Hilden

Etäisyys Jyväskylän kompassinaukiolta kohteeseen:

15 min 6 min

Jyväskylän Lutakon satama, Satamakatu 8
40100 Jyväskylä
p. 010 320 8820
info@paijanne-risteilythilden.fi
www.paijanne-risteilythilden.fi/ Avautuu uuteen ikkunaan

Paikallinen sää

Lämpötila: 13.0°C Pilvistä, klo 11:06

Päijänne-risteilyt Hilden

Aikuiset kainaloon ja lapset laivalle risteilemään! Kesän paras päivä vietetään Päijänteen aalloilla seikkaillen.

Lapsiperheille sopivia risteilyjä on ohjelmassamme joka päivä – Lounasristeily Höyrylaivalla tai Suomen Suvi -laivalla. Laivalla lounas laivakokin noutopöydästä, jossa myös lapsille omia herkkuja. Kapteenin juttusille lapset ovat aina tervetulleita ja halukkaat voivat suorittaa itselleen myös ’Tähtikapteeni’ -diplomin.

Päijänne-risteilyt Hildenin risteilyillä

  • vauvoille voi ottaa mukaan omaa evästä.
  • on myös myytävänä lasten kesäherkkuja; jäätelöä, makeisia sekä virvoitusjuomia.
  • lastenrattaat voi ottaa mukaan.
  • lasten on turvallista liikkua laivalla, mutta laivalla ollessa on kuitenkin aina sääntöjä: laivan henkilökunnan    ohjeita on noudatettava eikä laivalla saa juosta.
  • erityisruokavalioista on hyvä ilmoittaa etukäteen.

Sijainti ja saapuminen

Risteilyt lähtevät keskustan tuntumassa sijaitsevasta Jyväskylän Lutakon satamasta. Satamaan pääsee kätevästi ylikulkusillan kautta Hannikaisenkadulta. Helpoiten ylikulkusillan luokse löytää, kun kävelee kaupunkia alaspäin. Sillan jälkeen jatketaan suoraan eteenpäin noin 400 metriä, josta löytyvät niin satama kuin satamakahvila.

Muita samasta sijainnista