Vanhan kirkon lenkki 8,5km

Osoite

Kauppala, Hollikankaantie 149

42910 Pihlajavesi

Sää kohteessa:

Lämpötila: 6.4°C Pilvisyyttä ei voida määrittää esimerkiksi tiheän sumun tai runsaan lumisateen vuoksi, klo 05:40

Vanhan kirkon lenkki 8,5km

Lähde ihastelemaan Pihlajaveden Vanhaa kirkkoa sekä kulttuurimaisemia Vanhan kirkon lenkille Keuruulle. Reitti kulkee vaihtelevassa maastossa ja sopii koko perheen retkeilyyn.
Reitti kulkee Asemankylän ja Sahankylän kautta Pihlajaveden Vanhalle kirkolle, jota on luonnehdittu Suomen mystisimmäksi kirkoksi. Tunnettu ristikirkko on rakennettu vuonna 1781 alun perin ilman lupaa. Valkeajärventietä Asemakylälle kuljettaessa voit ihailla maakunnallisesti arvokasta kulttuuriympäristöä. Kuumana kesäpäivänä kannattaa pulahtaa Sahan matalalla luonnonhiekkaisella uimarannalla, joka on erityisesti lapsiperheille mieluinen pysähdyspaikka.

Reitti kulkee pääosin maastossa ja hiekkateitä pitkin, mutta erityistä varovaisuutta tulee noudattaa reittipätkällä, joka kulkee yleisen ajotien reunassa (noin 3 km). Reitin suositeltu kulkusuunta on myötäpäivään. Maastossa on suuntamerkkejä auttavasti, ota mukaan kartta tulostettuna tai mobiilisovelluksessa.

Tutustu Vanhan kirkon lenkkiin tarkemmin Outdooractivessa. 

Lisätiedot

Lähtö-/päätepiste

Kauppala, Hollikankaantie 149, 42910 Pihlajavesi

Koordinaatit

62.347252, 24.352985

Reitin pituus

8,5 km. Reitistä on mahdollista kulkea myös lyhyempi reitti Saharannasta Vanhalle kirkolle (noin 4,5 km).

Kohteen ylläpito

Pihlajaveden kyläyhdistys ry

Palautteet

[email protected] / 040 025 6945

Muita saman tyyppisiä

Luonto & retkeily
Järvimaisema kesällä.
Himos-Jämsä

Rasuanniemi

Kankarisvedellä sijaitseva maisemallisesti ja kulttuurihistoriallisesti arvokas Rasuanniemi on jääkauden aikana jään ja veden muodostama harjuniemi, jonka korkeus on 5–15 metriä.... Lue lisää kohteesta Rasuanniemi
Lue lisää →